search
top

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc stanowi poważne schorzenie dróg oddechowych. W chorobie powstaje stan zapalny miąższu płuc i dochodzi również do charakterystycznego wysięku. Powoduje to zmniejszenie powierzchni płuc, a także problemy z oddychaniem, które spowodowane są dusznościami.

Zapalenie płuc może się rozwinąć z rożnych powodów. Mogą to być na przykład następstwa różnych chorób zakaźnych, ale choroba pojawia się również samoistnie. Często do zapalenia płuc przyczyniają się bakterie. Zazwyczaj są to bakterie Gram(+), Gram(-), jak również bakterie beztlenowe. Chorobę mogą zapoczątkować także wirusy grypy, różyczki czy adenowirusy. Diagnozowane są również przypadki zapalenia płuc, które spowodowane są przez grzyby, najczęściej Candida albicans. Choroba rozwija się stosunkowo wolno. Często poprzedzona jest również zapaleniem oskrzeli. Zapalenie płuc zazwyczaj pojawia się u osób z osłabioną odpornością, którzy są osłabieni np. przebytym zabiegiem chirurgicznym. Z tego powodu wyróżnia się kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Jest to m.in. wiek, palenie tytoniu, nieprawidłowy sposób odżywiania, zaburzenia układu immunologicznego, jak również choroby przewlekłe.

Zapalenie płuc objawia się wysoką gorączką. U chorych diagnozowany jest także kaszel. Chorzy często skarżą się na bolesność klatki piersiowej. Leczenie dobrane jest to konkretnego przypadku. Najczęściej stosowane są antybiotyki, preparaty wykrztuśne czy sulfonamidy. Chorym powinno się podawać duże ilości płynu, żeby zapobiec odwodnieniu.

Fenoterol

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top