Czynnikiem etiologicznym, który powoduje zapalenie oskrzeli, jest najczęściej wirus grypy oraz przeziębienia. Sporadycznie choroba spowodowana jest przez infekcje bakteryjną. Wyróżnia się trzy postacie tej choroby: ostre, przewlekłe lub podostre zapalenie oskrzeli. Podział ten uzależniony jest od czasu trwania choroby.

Choroba charakteryzuje się gwałtownym, napadowym kaszlem. Chorzy mogą odkrztuszać śluzowatą lub ropną plwocinę. Ponadto występuje podwyższona temperatura ciała. Objawy mogą przypominać także grypę, bowiem wielu chorych skarży się na ogólne osłabienie, ból w mięśniach oraz pogorszenie nastroju.

Rozpoznanie tej choroby najczęściej opiera się na badaniu fizykalnym. Ważne, żeby lekarz odróżnił zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli. W przypadku wątpliwości, powinno być wykonany radiogram klatki piersiowej. Podstawą leczenia jest odpoczynek chorego. Powinien on pozostać w domu oraz unikać przemęczania się. Jeśli pojawia się wysoka gorączka, wskazane jest spożywanie większej niż zazwyczaj ilości płynów. Zazwyczaj terapia antybiotykami nie jest zalecana, ponieważ w większości przypadków, okazuje się nieskuteczna. Kaszel można złagodzić stosując środki ułatwiające odkrztuszanie. 

wywołana chorobami zapalnymi wątroby żółtaczka wątrobowa powoduje zażółcenie błon surowiczych dla naszych stałych klientów mamy Butapirazol maść o miłym zapachu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *