Rozstrzenie oskrzeli

W rozstrzeniu oskrzeli dochodzi do poszerzenia się oskrzeli oraz ich zwiotczenia. Przyczyną choroby jest zazwyczaj zakażenie. Niekiedy do rozstrzenia oskrzeli przyczyniają się także inne choroby. Na skutek rozstrzenia oskrzeli oczyszczanie organizmu ze śluzu staje się coraz trudniejsze. Śluz zaczyna zalegać, co stwarza doskonałe warunki rozwoju dla bakterii i innych patogenów. Choroba może prowadzić do niedotlenienia niektórych ważnych organów, w tym do niewydolności serca.

Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, nawet przez wiele lat. Z czasem powstaje nieprzyjemny zapach z ust, wykrzywienie palców, blada skóra, spadek masy ciała. U chorych rozwija się stan podgorączkowy oraz pojawia się kaszel, który trwa przez wiele tygodni.

Rozstrzenie oskrzeli może być rozpoznane podczas badania chorego stetoskopem. Często zleca się także RTG oraz tomografię klatki piersiowej. Nie ma obecnie leku, który spowodowałby całkowite wyleczenie. Leczenie ma na celu zahamowanie rozwoju choroby oraz złagodzenie jej objawów. W przypadku zaostrzenia choroby, czasem wykonuje się operację, w trakcie której usuwa się fragment zmienionej tkanki płucnej.

spowodowane żółtaczką objawy u dzieci wymagają leczenia Betnovate cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *