Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z tych chorób, które można skutecznie leczyć, a także zapobiegać jej. Chorobę najczęściej powoduje długotrwałe palenie tytoniu. Dotyczy to zarówno nałogowych palaczy, jak i biernych, którzy wdychają dym tytoniowy. Dym tytoniowy jest podstawowym czynnikiem wywołującym chorobę, jednak można wyróżnić także inne, jak pyły przemysłowe czy niektóre substancje chemiczne.

POChP charakteryzuje się zmniejszonym przepływem powietrza w płucach. Rozwija się także stan zapalny w odpowiedzi na częstą ekspozycję na dym papierosowy bądź pozostałe szkodliwe czynniki. Podstawowym objawem tej choroby jest dokuczliwy kaszel, który może trwać nawet cały dzień. Niekiedy w trakcie napadów następuje odkrztuszanie plwociny. W miarę rozwoju choroby pojawiają się duszności oraz zmęczenie. Mogą one wystąpić nawet podczas spoczynku. Dodatkowymi dolegliwościami jest świszczący oddech oraz ból w okolicach klatki piersiowej. Przez wiele lat choroba może przebiegać jednak bezobjawowo, przez co dochodzi do znacznego uszkodzenia płuc. Z czasem pojawiają się także dolegliwości ogólnoustrojowe, takie jak spadek masy ciała bądź osteoporoza.

Rozpoznanie tej choroby odbywa się przede wszystkim na podstawie prześwietlenia płuc i spirometrii. W zależności od stadium choroby, nadaje się jej odpowiednią kwalifikację. Dodatkowym badaniem jest RTG klatki piersiowej. W leczeniu POChP niezwykle istotne jest ograniczenie rozwoju choroby. Zadaniem leków jest także złagodzenie objawów, takich jak kaszel czy duszności. Chorzy powinni bezwzględnie zaprzestać dalszego palenia papierosów.

rutinoscorbin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *