Odma opłucnowa może się rozwinąć na skutek uszkodzenia miąższu bądź w wyniku pęknięcia drobnego fragmentu płuc. Odma najczęściej wykrywana jest u osób, u których w rodzinie wcześniej zanotowano przypadki zachorowania. Choroba dotyczy zazwyczaj mężczyzn, zwłaszcza nałogowych palaczy. Niekiedy odma opłucnowa pojawia się także w innych chorobach płuc, najczęściej rozedmą, gruźlicą, mukowiscydozą czy zapaleniem płuc.

Objawy choroby są dość charakterystyczne. Pojawia się bowiem silny ból w klatce piersiowej, który może promieniować w okolice brzucha czy ramienia. Pojawiają się duszności, suchy kaszel. W niektórych przypadkach stwierdza się zatrzymanie akcji serca. Rozpoznanie odmy opłucnowej może się odbywać za pomocą stetoskopu lekarskiego. W niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie RTG klatki piersiowej bądź tomografu komputerowego.

Leczenie odmy uzależnione jest od przebiegu tej choroby. Jeżeli jest to łagodna postać, podaje się odpowiednie leki, które odprowadzają powietrze z płuc. Niekiedy odma może minąć samoistnie. W przypadku ostrej postaci, wykonywany jest zabieg chirurgiczny.

http://www.gsk.com.pl/Cholinex.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *