Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny jest powszechną chorobą, najczęściej diagnozowaną u mężczyzn. Polega ona na zatrzymaniu oddychania w trakcie snu. Epizody takie mogą występować kilkakrotnie w ciągu nocy, przez co chorzy skarżą się na zmęczenie, kłopoty z koncentracją. Przejściowe zatrzymanie powietrza powoduje tymczasowe niedotlenienie. W trakcie bezdechu obserwuje się zwężanie lub nawet zamknięcie dróg oddechowych, czego skutkiem jest ograniczony dopływ powietrza do płuc.

Bezdech senny objawia się chrapaniem, bólami głowy, uczuciem zmęczenia oraz zaburzeniami koncentracji. W rozpoznaniu choroby ważne jest badanie snu. Najczęściej wykonuje się polisomnografię. Podczas badania mierzy się tętno, stężenie tlenu we krwi, sprawdza się ruchy kończyn oraz przepływ powietrza przez nos oraz usta. Dodatkowo monitorowane jest chrapanie. Dzięki polisomnografii lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby.

Najskuteczniejsza metoda leczenia polega na stosowaniu aparatu CPAP. Aparat ten zapewnia odpowiednią drożność dróg oddechowych, przez co zapobiega bezdechom sennym. Dla chorych jest jeszcze więcej korzyści z tej metody. Przede wszystkim likwiduje się chrapanie oraz senność w trakcie dnia. Wskazane jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, codzienna aktywność fizyczna oraz ograniczenie alkoholu oraz palenia papierosów.

zapalenie wątroby leczenie zauważono, że ARZERRA pozytywnie wpływa na ludzi ją biorących

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *