Czy chrypka może być groźna?

Charakterystycznie zmieniony głos nazywany jest chrypką. Powstaje na skutek nieprawidłowości drgań strun głosowych, a także z zaburzeniami przepływu powietrza. Chrypka może być spowodowana przez wiele czynników. Część z nich jest stosunkowo niegroźna dla zdrowia człowieka. Jest to m.in. nadużywanie głosu czy obecność ciała obcego w gardle. Chrypka może także zwiastować wiele, groźnych chorób, jak np. nowotwory gardła czy krtani czy refluks przełykowo-żołądkowy. Najczęściej jednak ta dolegliwość współistnieje z przeziębieniem. Zazwyczaj mija samoistnie bez żadnych poważniejszych powikłań.

Chrypka często jest bagatelizowana przez chorych. Nie wymaga ona opieki lekarskiej, zwłaszcza gdy jest skutkiem przeziębienia. Niepokój powinna jednak wzbudzić długotrwała chrypka, bowiem może wiązać się z poważnymi chorobami. Jeżeli chrypka pojawi się nagle, bez żadnych innych objawów, warto udać się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza tej chrypki, która nie zanika w ciągu kilki dni. Wykazano bowiem związek tej dolegliwości z innymi chorobami. Chrypka występuje m.in. w dnie moczanowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy neuropatii cukrzycowej. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiednich terapii, umożliwia niemal całkowite wyleczenie.

wywołana spożywaniem dużej ilości marchwi żółtaczka karotenowa objawia się w postaci pomarańczowej karnacji skóry po zakupieniu Babyhaler jestem bardzo zadowolony z jego działania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *