Kaszel jest często lekceważony przez wiele osób. Część z nich uważa, że jest to nieszkodliwa dolegliwość ze strony układu oddechowego. Pojawienie się kaszlu świadczy o tym, że organizm chce usunąć zalegający śluz lub ciało obce. Wyróżnia się kaszel przewlekły, podostry oraz ostry. Różnica między nimi występuje w okresie trwania dolegliwości. Najdłużej trwa kaszel przewlekły. Może on występować nawet 2 miesiące. Ponadto ze względu na typ, kaszel dzieli się na suchy oraz mokry. W kaszlu suchym nie następuje odkrztuszanie wydzieliny, w przeciwieństwie do kaszlu mokrego.

Kaszel niejednokrotnie jest pierwszym objawem zakażenia dróg oddechowych. Towarzyszy zazwyczaj po wtargnięciu wirusów do gardła, tchawicy czy oskrzeli. Stanowi także odruch obronny organizmu, w momencie przedostania się do niego ciała obcego. Z kolei kaszel przewlekły jest jedną z dolegliwości poszczególnych jednostek chorobowych. Występuje m.in. w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc czy w refluksie żołądkowo-przełykowym. Niekiedy kaszel zwiastuje także nowotwory płuc.

Przyczynę kaszlu lekarz ustala m.in. na podstawie wyglądu plwociny. Nie bez znaczenia jest także sam charakter dolegliwości. Na tej podstawie może rozpoznać astmę, zakażenia wirusowe, zapalenie płuc lub oskrzeli. Leczenie dolegliwości uzależnione jest od wielu czynników. W kaszlu suchym stosuje się przeważnie leki przeciwkaszlowe. Kaszel mokry zazwyczaj nie jest eliminowany, bowiem umożliwia oczyszczenie się dróg oddechowych. Niekiedy stosuje się środki, które zwiększają skuteczność tego rodzaju kaszlu.

Kalium Effervescens

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *