Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą dróg oddechowych, spowodowaną przez rozwijający się stan zapalny. Procesy zapalne powstają na skutek czynników, które potencjalnie mogą szkodzić życiu człowieka. W trakcie napadów astmy dochodzi do obrzęku błony śluzowej czy skurczu mięśni gładkich oskrzeli. Powoduje to ograniczenie przepływu powietrza przez oskrzela.

Astmę oskrzelową można rozpoznać na kilka sposobów. Jednym z nich jest duszność. Pojawia się ona gwałtownie, o każdej porze. W trakcie napadów chorzy skarżą się na trudności z oddychaniem oraz na bolesny ucisk na klatce piersiowej. Charakterystycznym objawem jest również świszczący oddech. Niekiedy pojawia się również suchy kaszel, zwłaszcza podczas duszności.

Niektóre czynniki mogą spowodować wystąpienie napadów astmy. Zalicza się do nich m.in. palenie papierosów. Dym tytoniowy działa drażniąco na oskrzela astmatyka, przez co potęguje jego dolegliwości. Palenie papierosów przez rodziców, często jest powodem wystąpienia astmy u dzieci. Do innych czynników drażniących zaliczają się poszczególne środki czystości bądź aerozole. Mogą one nasilić stan zapalny u astmatyka.

Astmy oskrzelowej nie można całkowicie wyleczyć. Stosowane preparaty lecznicze mają na celu złagodzenie objawów oraz zapobieganie kolejnym napadom. Stosuje się leczenie przewlekłe oraz doraźne w przypadku zaostrzenia choroby. Chory powinien także unikać czynników, które mogą wywołać napady astmy. 

zobacz jakie są drogi zakażenia żółtaczką Choligrip MAX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *